ביטוח רכב כהגנה על רכבך ורכושך - מדריך למבוטח

הרכב משמש ככלי התחבורה שלנו, מדי יום אנו נוסעים ברכב לעבודה, לסידורים או לבילויים. ביטוח רכב נועד להגן עלינו ועל רכבינו מפני נזקים במקרה של תאונת דרכים, גניבה או שריפה של הרכב. כיום ניתן למצוא שלושה סוגים של פוליסות: חובה, צד ג' וביטוח רכב מקיף.

ביטוח חובה
מחויב לרכישה על פי חוק על ידי כל נהג שברשותו כלי רכב והוא מפוקח על ידי המדינה כאשר מטרתו היא להגן על הנהג, הנוסעים והולכי רגל במקרה של תאונה. הפוליסה מכסה נזקי גוף ומחיריה אחידים פחות או יותר ונקבעים בהתאם לפרמטרים שונים כגון גיל המבוטח, וותק רישיון הנהיגה, מספר המבוטחים, נהג חדש, היסטוריית תאונות וכדומה.
המחירים מפוקחים על ידי המדינה ולרוב חברות הביטוח יציגו מחיר אחיד, עם זאת לפני שבוחרים באיזו חברה להיות מבוטח מומלץ להשוות ביניהן, לעיתים ישנם הבדלים במחירים ואף פריסת התשלומים משתנה מחברה לחברה.
ביטוח מקיף
ביטוח מקיף מכסה נזקי רכוש של הרכב כתוצאה מתאונה, נזקי מזג אוויר, פריצה לרכב וגניבת הרכב, הוא בגדר רשות ומשלים לפוליסת החובה. פוליסה זו מספקת פיצוי במקרה של נזק לרכב, גניבת רדיו דיסק וכדומה. אולם איננה מכסה גניבות של רכוש מתוך האוטו כגון טלפון , ציוד צילום, מחשב נייד ועוד.
רוב החברות כוללות סכום השתתפות עצמית המשתנה מחברה לחברה. ביטוח זה נחשב אמנם לרשות, אולם קיימת חשיבות גדולה לעשות אותו במיוחד כאשר מדובר ברכבים משנת ייצור חדשה, אשר חשופים יותר לגניבות ופריצות.
ניתן לרכוש כיסוי ביטול השתתפות עצמית למקיף

ביטוח צד ג'
ביטוח צד ג' מכסה נזקים של הרכב המבוטח במידה וגרם באשמתו נזק לרכוש של צד שלישי . ביטוח רכב זה מבטיח כי במקרים של תאונות דרכים החברה בה אתה מבוטח תפצה את נהג ברכב שהיה מעורב בתאונה. חלק מהפוליסות כוללות השתתפות עצמית וחלקן לא. מומלץ לבדוק מהו גובה סכום הנזק במקרה שאין השתתפות עצמית.
פוליסה זו כוללת לעיתים שירותים נוספים כמו שירותי גרירה. הפרמטרים לקביעת גובה הפוליסה כוללים את גיל הנהג, היסטורית תאונות, וותק הנהג וכמות הנהגים הנוהגים ברכב. ביטוח זה מומלץ, שכן הוא פוטר אותנו מהוצאות גבוהות בעת תאונה ונזק לצד שלישי. רכבים ותיקים ובעלי אופנוע הם קהל היעד האידיאלי לסוג זה.

יתרונות ברכישת פוליסה לרכב
ביטוח רכב מקיף וצד ג מבטיחים לנו, הנהגים, כיסוי הוצאות במקרה של תאונה או נזק שנגרם לאוטו. עלות תיקון הרכב לעיתים יכול להגיע לאלפי שקלים, גם כאשר מדובר בתאונה יחסית קלה עקב עלויות גבוהות של חלקי החילוף, במיוחד כאשר מדובר במכוניות חדשות.
מדי יום נגנבים רכבים בארץ וכמעט כל אדם חווה זאת. ביטוח רכב מקיף מבטיח החזר כספי של עלות הרכב הנגנב בהתאם לערך הרכב בעוד שרכב שאינו מבוטח ונגנב למעשה איננו זכאי להחזר או פיצוי. הוא מכסה אף במקרים של תביעות משפטיות והוצאות משפטיות.
 
logo בניית אתרים